Manualna terapija pomeni celosten pristop k zdravljenju različne vrste bolečine in podobnih simptomov zaradi strukturnih sprememb sklepov, mišic in podpornega tkiva oz. fascij. Temelj manualne terapije je v tem, da skuša oceniti delovanje telesa kot celote, poiskati vzrok nepravilnega delovanja in odpraviti vzrok bolečine na naraven način, ko telo samo tega ne zmore.
S tovrstno terapijo zdravimo različne vrste bodisi akutnih ali kroničnih obolenj gibalnega aparata. Take težave nastanejo iz različnih vzrokov, zato manualna terapija pomeni celostno obravnavo telesa, četudi se glavni znak vaše težave morda kaže le v enem predelu. Zato terapija pogosto lahko istočasno vpliva na več simptomov in tako prepreči nadaljnje pojavljanje bolečin. Spremembe, ki v telesu nastanejo zaradi preobremenitve, staranja ter podobnih razlogov lahko pomenijo za telo velik stres. Preko nežnih gibov, dotikov terapevta v telesu skušamo ponovno vzpostaviti ravnovesje, da lahko telo po določenem času spet samo odgovori na različne negativne vplive.
Terapevt lahko z uporabo različnih prijemov in manipulacij učinkovito odkrije stanje gibalnega aparata in vzroke za nastanek bolečine. Z opazovanjem okostja in fizično manipulacijo struktur lahko pojasnimo vzrok bolečine in nanjo vplivamo za zmanjšanje ali odpravo. Tehnike manualne terapije morajo biti nežne in neboleče, kar tudi samemu telesu nudi možnost, da se pravilno odzove. terapija je . Glavne podatke pridobi iz anamneze, pregleda, ocene gibanja in tipanja struktur. Pregled in ocena stanja okostja ter mehkih tkiv dajeta hitre in jasne odgovore, zakaj se je pojavila določena bolečina. Z natančno manipulacijo struktur in opazovanjem dobimo podatke, ki nam jih žal ne more dati nobena sodobna preiskava.
V naši fizioterapiji se poslužujemo različnih tehnik in kombinacij med njimi, kot so:
- Miofascialna sprostitev
- Terapija trigger točk
- Mobilizacija živčevja
Ročna limfna drenaža je terapevtska tehnika pri kateri s točno določenim zaporedjem gibov iz telesa odstranjujemo neželene snovi in tekočino, prav ta pa z vzdolžnim in prečnim raztezanjem kože vzpodbujamo motoriko limfnih žil. Ročno limfna drenaža deluje na:
- limfni sistem
- avtonomni živčni sistem
- imunski sistem
Indikacije za manualno limfno drenažo:
- različni tipi edemov
- po ortopedskih in drugih operativnih posegih
- pri opeklinah in brazgotinah
- pri motnjah prebavnega trakta
- za ohranjanju tonusa in elastičnosti kože med hujšanjem
- po lepotnih posegih na obrazu
- za splošno regeneracijo organizma
- trigeminus nevralgija
- vnetni revmatizem
Specialna limfna drenaža se izvaja pri:
- edemih po mastektomiji
- primarnem in sekundarnem edemu spodnjih okončin
- edemu glave
ESWT (Extracorporeal shock wave therapy) je terapija z udarnimi valovi, ki se na področju ortopedije uporablja za zdravljenje degeneriranega in preobremenjenega tkiva, celjenje pseudoartroz ter odstranjevanje kalcinirajočih sprememb v tetivno – mišičnem sistemu. Zdravljenje z udarnimi valovi je sodoben, neinvaziven pristop obravnave bolečine in funkcionalne prizadetosti pacientov.
ESWT terapija z udarnimi valovi izboljša prekrvavljenost tkiva ter spodbudi procese, ki preko normalizacije lokalnih pogojev omogočijo postopno obnovo prizadetega področja. Pride do regeneracije degeneriranega tkiva. Biološka reakcija se ne zgodi takoj, ampak gre za srednje in dolgoročen učinek.
Prednosti uporabe udarnih valov pred drugimi terapijami je predvsem neinvazivnost, odsotnost zapletov ali stranskih učinkov, ambulantni način zdravljenja, večja učinkovitost v primerjavi s standardnimi terapevtskimi in kirurškimi metodami, hiter učinek in kratek čas zdravljenja, možnost polnega obremenjevanja takoj po terapiji ter zato hitra vrnitev k popolni aktivnosti.
INDIKACIJE:
- trn v peti / plantarni fascitis
- bolečina v rami z ali brez kalcifikacij
- vnetje Ahilove tetive ali pripadajoče burze (achillodynia)
- Trochanteric bursitis/proksimalni iliotibialni frikcijski sindrom
- Radialni/ulnarni humeralni epicondylitis
- Sindrom patellarnega vrha
- Sindrom tibialnega roba;
- Splošni tendonitis narastišč
- Terapija prožilnih točk v globokih mišicah
- Terapija prožilnih točk v superfacialnih mišicah, myofascialne prožilne točke
- Površinski tendinitis narastišč (paratendiarno področje)
- Kronične bolečine v vratu (cervikalno/lumbalno področje)
KONTRAINDIKACIJE:
- motnje v strjevanju krvi (hemofilija)
- uporaba antikoagulantov
- tromboza
- tumor, rakavi bolniki
- nosečnost
- epifizna fuzija pri otrocih
- terapija s kortizonom do 6 tednov po prvi terapiji
INDIBA rehabilitacijski tretmani so usmerjeni k vzpodbujanju naravnega regeneracijskega mehanizma tkiv, omogoča pacientu varno okrevanje brez bolečin in v najkrajšem času.
Glavni cilj in učinek INDIBA fizioterapevtske obravnave pri akutnih in kroničnih mišično-skeletnih in sklepnih težavah so:drastično zmanjšanje bolečine, izničenje otekline in pospeševanje zdravilnega procesa.
BLAGODEJNI UČINKI:
Pomembno je začeti zdravljenje takoj po travmatičnem dogodku. Tehnologija INDIBA omogoča pacientu najučinkovitejše zdravljenje neposredno takoj po dogodku, čisto od začetka rehabilitacijskega procesa, brez kakršnihkoli škodljivih učinkov.
- Zmanjša bolečino
- Vzpodbuja mobilizacijo
- Obnavlja tkivo
- Omogoča hitrejše zdravljenje, celjenje
UČINKOVITI TRETMANI ZA:
- Burzitis
- Kapsulitis
- Tendinopatije
- Lumbago
- Cervicalgia
- Odrgnine
- Zlomi
- Vnetja
- Chondromalacia
V naši fizioterapiji nudimo celostno nevrofizioterapevtsko obravnavo bolnikov z različnimi nevrološkimi stanji po Bobath konceptu. To je eden izmed vodilnih pristopov za obravnavo poškodb centralnoživčnega sistema in je v svetu uveljavljen koncept obravnave pri možganski kapi ter nevroloških stanjih, kot so nezgodna možganska poškodba, Multipla skleroza, Parkinsonova bolezen, cerebralna paraliza, spinalne lezije in sorodna stanja.
Bobath koncept temelji na predpostavki, da lahko del funkcije prizadetega dela v centralno-živčnem sistemu, ob primerni stimulaciji prevzamejo drugi, nepoškodovani deli. Celostna obravnava pomeni, da pri bolniku skušamo prepoznati vzrok za njegove težave oz. slabše vzorce gibanja in nato iščemo možnosti učenje kakovostnejših vzorcev gibanja ali sorodnih aktivnosti oz. izkoriščanju preostalih bolnikov zmožnosti. Tako skrbimo za povrnitev funkcije obolelega dela telesa, vendar si pri tem v največji možni meri prizadevamo za kvaliteto in kontrolo gibanja, Torej skušamo bolniku priučiti boljši vzorec gibanja, od tistega, ki je posledica njegove poškodbe ali bolezenskega stanja.
Bobath koncept sledi najnovejšim nevrofiziološkim in biomehanskim teorijam. Pristop je pozitiven do bolnika, pomembno pa je tudi vnašanje terapevtskih elementov v vsakdanje življenje ter bolnikovo življenjsko okolje. Pri Bobath obravnavi poskušamo izkoriščati bolnikove preostale sposobnosti za obnovitev oziroma okrepitev šibkejših delov telesa po poškodbah ali bolezenskih stanjih, ki prizadenejo delovanje živčno-mišičnega sistema. Bolnika obravnavamo na način, da je lahko v največji možni meri aktiven in lahko kakovostni gibalni vzorci zanj postanejo naravni.
Namen terapije je ponovno učenje ali izboljšanje izvajanja vsakodnevnih dnevnih aktivnosti in ob tem doseči karseda kakovostno gibanje.
V Fizioterapiji Koper vam nudimo tudi program intenzivne rehabilitacije in nevrofizioterapije po Bobath kocnceptu. Nudimo 10-dnevno strnjeno obravnavo po 2 uri dnevno. To je za uspešno rehabilitacijo zelo pomembno, saj gre za primerno obremenitev možganov, ki z zgodnjo rehabilitacijo po poškodbi zagotavlja, da je še mogoče izkoristiti rehabilitacijski potencial.
Izvajamo trening mišic medeničnega dna, trening sečnega mehurja, elektrostimulacija mišic medeničnega dna.